Anasayfa » Yoğurt ve Beslenmedeki Önemi
Diyet

Yoğurt ve Beslenmedeki Önemi

Bugün yeterli ve dengeli beslenme listelerinde bolca yer verdiğimiz yoğurt ve beslenmedeki önemi konusuna yer vereceğiz.

Kemik sağlığı deyince ilk aklımıza gelenler arasında olan yoğurt sadece kemik sağlığımız için mi gereklidir, vücudumuzdaki diğer etkileri nelerdir, günlük tüketimimiz ne kadar olmalı, kilo kontrolüne etkili mi hadi hep birlikte bu sorulara cevap bulalım.

Yoğurdu Ana Öğünde mi Ara Öğünde mi Tüketelim?

Yoğurt ve Beslenmedeki Önemi

Yoğurdu istersek ara öğünlerimizde meyve ya da kuru yemiş ile tüketebiliriz.

Ya da ana öğünlerde yemeklerle birlikte tüketmemiz de mümkün.

Tamamen bir öğün olarak tüketmemiz de seçenekler arasında. Yulaf, yoğurt, kuru yemiş ve meyve olarak hazırlayacağımız bir tabağı ana öğün olarak tercih edebiliriz.

Sıkça sorulan sorulardan olan meyveli yoğurt tüketebilir miyiz sorusuna da cevabımızı verelim. Evde yapmak şartıyla evet. Hazır meyveli yoğurtları tüketmek yerine evde hazırladığımız meyveli yoğurtları tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

Günlük Ne Kadar Yoğurt Tüketmeliyiz?

Yoğurt ve beslenmedeki önemi söz konusu olunca günlük ne kadar yoğurt tüketmemiz gerektiğinden bahsetmesek tabi ki olmaz. Günlük kalsiyum ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurduğumuzda:

1-9 yaş arasında günlük 400-500 mg kalsiyum ihtiyacını 2-3 porsiyon süt ve süt ürünlerinden

10-15 yaş arasında günlük 600-700 mg kalsiyum ihtiyacını 3-4 porsiyon süt ve süt ürünlerinden

Ergenlik, gebelik, emziklilik ve menopoz döneminde ise kalsiyum ihtiyacını 3-4 porsiyon süt ve süt ürünlerinden kalsiyum ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Tabi burada bireyin cinsiyeti, yaşı, kilosu gibi faktörler porsiyonların miktarını değiştirebilir.

Yoğurt ve Kilo Kontrolü Arasındaki İlişki

Kilo Kontrolü ve Yoğurt İlişkisi

Yapılan çalışmalarda ara öğünlerine yoğurt ekleyen bireylerin tokluk süresinin yoğurt tüketmeyen bireylere göre daha uzun sürdüğü belirtilmiş.

Yapılan başka bir çalışmada ise; düşük kalori ile beslenen bireylerin bazılarının diyetlerine yoğurt eklenmiştir. Ve bu bireylerin günde 3 öğün yağsız yoğurt tüketmeleri sağlanmıştır. Yoğurt tüketen bireylerin tüketmeyen bireylere göre %22 oranında daha fazla kilo verdikleri belirtilmiş. Ayrıca yoğurt tüketen bireylerin %61 oranında daha fazla yağ yaktığı bildirilmiş. Ve bu bireylerin karın bölgelerinde %81 oranında daha fazla yağ yakımı gerçekleşmiştir.

Diyetisyen Tavsiyesi

Yoğurtta bulunan proteinler süt proteinlerine göre daha kolay sindirilmektedir. Bu da sindirimi kolaylaştırıyor. Ve bağırsak çalışmasına yardımcı oluyor.

İçeriğindeki laktoz miktarı sütün neredeyse yarısı kadardır. Ve bu da demektir ki sütün yaratabileceği şişkinlikten çok daha azıyla yoğurt tüketiminde karşılaşıyoruz.

Probiyotik içeriği ile ise vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Yoğurttaki kalsiyumun emilim oranı çok yüksektir. Bu da kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Özellikle bu yönü ile osteoporoz riskine karşı bizi korumaktadır.

Ergenlik, gebelik, emziklilik ve menopoz döneminde artan kalsiyum ihtiyacı için ise yine mükemmel bir kaynaktır.

Siz de öğünlerinizde yoğurda yer vermeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

 

 

 

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın