Anasayfa » Vejetaryenler Et Yerine Ne Tüketebilir?
Diyet

Vejetaryenler Et Yerine Ne Tüketebilir?

 

Vejetaryenler günlük beslenmelerinden hayvansal kaynaklı besinlerin bir kısmını ya da tamamını çıkarmış ve yerine kuru baklagil, tahıl ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynakları koymuş bireylerdir. Ancak vejetaryen beslenen tüm bireyler aynı şekilde beslenmezler.

Ovo vejetaryen; et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmez sadece yumurta tüketir.

Lakto ovo vejetaryen; yumurta ve süt ürünleri tüketir fakat et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmez.

Lakto vejetaryen; et, balık, kümes hayvanları ve yumurtayı tüketmez.Hayvansal kaynak olarak sadece süt tüketir.

Vegan; sadece bitkisel kaynaklardan beslenir. Hayvansal hiçbir besini tüketmez. Bu yüzden vegan (katı vejetaryen) olan kişiler B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alımına dikkat etmeli.

 

VEJETARYENLER  İÇİN PROTEİN KAYNAKLARI 

Kuru baklagiller

vejetaryenler et yerine ne tüketebilir

 

Fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller protein kaynağı oldukları için et yerine kullanılabilecek en iyi besinlerdendir ve tahıllarla birlikte tüketildiklerinde  protein kaliteleri artmaktadır.100 gramında yaklaşık 21 gram protein bulunmakta.

Soya

Yüksek protein içeriğine sahip soya vejetaryen beslenen bireylerin çok yönlü kullanabileceği bir besindir.  Soya fasulyesinin birtakım işlemler görmesi sonucu soya eti, soya kıyması gibi besinler üretilmekte ve bunlar köfte, dolma ve kebap gibi birçok yemek yapımında etin yerini tutmaktadır.

 

 

vejetaryenler için protein kaynağı

Kuru Yemiş

Omega 3 kaynağı olan balık yerine  ceviz, badem ve fındık gibi kuru yemişler tercih edilebilir. Protein ve lif içeriği yüksek olan kuru yemişleri tüketirken  yüksek kalorilerini de göz önünde bulundurmalıyız. Kuru yemişleri salata ya da ara öğünlere ekleyebiliriz. Fakat kavrulmamış ve tuz ilave edilmemiş olanlarını tercih etmeye dikkat edelim.

Bulgur

Protein değerinin yüksekliğinin yanı sıra lif ve B vitaminleri açısından da zengindir. Kuru baklagillerle tüketimi protein kalitesini arttıracaktır.

Tofu

Yüksek protein içeriğine sahip olan tofu soyadan elde edilen bir peynir türüdür ve vejetaryen beslenmede büyük bir yer tutar. Salata, çorba ve diğer yemeklerde kolaylıkla kullanılabilmektedir.Ayrıca demir açısından zengin ve yağ oranının düşük olması diyet programlarındakini yerini arttırmıştır.

Mantar

Mantar yüksek su ve düşük yağ oranı ile dikkat çekiyor. 100 gramında yaklaşık 2-5 gram protein içerir. Et tüketmeyenler için potasyum ve selenyum kaynağı olarak tüketilebilir.

 

 

 

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın