Anasayfa » Tatlı Krizlerine Çözümler
Diyet Genel

Tatlı Krizlerine Çözümler

Siz de tatlı krizlerine çözümler arayanlardan mısınız? Önceki yazımızda “Neden Tatlı Krizleri Yaşarız?” sorumuza cevaplar bulduk. Bugün de sizler için tatlı krizlerini kontrol etmek için tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Günlük almamız gereken enerjinin çok çok altına düşmeyelim.

Günlük almamız gereken enerjiden çok düşük kaloride beslendiğimiz zaman vücut bir süre sonra kontrolsüz yeme ve tatlı krizlerine girecektir.

Tarçın Tüketin

Tarçın tüketiminin kan şekerini dengelediğini belirten çalışmalar mevcut. Tansiyon problemimiz yok ise ve kan sulandırıcı ilaç kullanamıyor isek suyumuza ya da yeşil çayımıza tarçın ilave edebiliriz. Ayrıca ara öğünlerde tükettiğimiz meyvelerin üzerine de tarçın serpiştirebiliriz.

Magnezyum Kaynağı Besinler Tüketebiliriz

Magnezyum içeriği yüksek besinler olan badem, fındık, fıstık, ceviz, kabak çekirdeği gibi kuru yemişler, kuru baklagiller, kakao, tam tahıllılar, yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi de tatlı krizlerini azaltacaktır.

Bitter Çikolata

Tatlı isteklerinde bir numaralı kurtarıcımız bitter çikolata olabilir. İsterseniz tek tüketebileceğiniz gibi farklı tariflerle de kullanabiliriz. Dilimlediğiniz meyveleri bitter çikolataya bulayıp üzerine ekleyeceğiniz kuru yemişler ile harika bir alternatif yaratabilirsiniz.

Fındık ya da Fıstık Ezmesi

Tatlı krizlerin için bir diğer kurtarıcımız fındık ya da fıstık ezmesi. Özellikle hurma ya da muz ile birlikte hazırlayacağınız tarifler sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Meyve

Kuru ya da yaş meyveler tatlı krizlerinin kurtarıcılığında başrolde. Meyveler ile hazırlayacağımız meyveli yoğurtlar, yulafla birlikte kullanarak yeni tarifler bizim için güzel bir seçim olacaktır.

Evde Hazırlayacağımız Tatlılar

Canımız tatlı çektiğinde ilk alternatif evde yaptığımız bizi tatmin edecek tatlılar. Sağlıklı malzemeler kullanarak yulaf, bal, fıstık ezmesi, kuru meyveler bu malzemelerin başında geliyor. Bu malzemelerden hazırlayacağımız tatlılar bizim için iyi bir alternatif olacaktır.

Küçük Porsiyonlarda İstediğiniz Tatlıyı Tüketin

Her tatlı krizini tabi ki bu yöntemler ile geçirmek istemeyebiliriz. O zaman ne mi yapıyoruz? Canımızın çektiği tatlımızı alıyoruz ama porsiyona dikkat ediyoruz.

Bugün birlikte tatlı krizlerine çözümler aradık. Umarız sizin de tatlı krizlerinize çözüm bulabilmişizdir. Tatlı krizlerinizin nedeni için ise önceki yazımıza ulaşabilirsiniz. Neden tatlı krizlerini yaşıyoruza cevap aradık.

 

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın