Anasayfa » Su Hayattır, İç İç Yaşa ve Sağlıklı Ol
Diyet Genel

Su Hayattır, İç İç Yaşa ve Sağlıklı Ol

Suyun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Suyun Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Su, yaşamımız için en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Bizler yemek yemeden haftalarca yaşayabiliyorken su içmeden ise yalnızca birkaç gün yaşayabiliriz. Yaz aylarının da başlamasıyla sıvı kaybımızın çoğalması, suya olan ihtiyacımızı daha da artırmaktadır. Özellikle de bu dönemlerde yeterince su içmek sağlığımızı korumak adına oldukça önemlidir.

İnsan vücudundaki suyun oranı yaş, cinsiyet, boy, ağırlık ve kişinin hareket durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yaş ilerledikçe vücudumuzdaki suyun oranı azalmaya başlar. Yeni doğan bebekte %90, çocuklarda %70, yetişkinlerde %60 ve yaşlılarda %50 olabilmektedir.

Fiziksel aktivitenin şiddetine bağlı olarak suyun tüketimi artırılmalıdır. Bundan dolayı sporcularda, su oranı %5 da yüksek seviyede tutulmalıdır. Egzersiz sırasında kaybedilen suyun tekrar yerine konulması, vücut sıvı dengesini sağlamak için oldukça önemlidir. Su tüketimi; egzersiz öncesinde, egzersiz sırasında (15 dakikalık aralarla yudum yudum) ve egzersizden sonra da olabilir.

Suyun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

  • Besinlerin sindirilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Vücudun ihtiyacı olan iz minerallerin çoğunu sağlamaktadır.
  • Hücrelere oksijen ve besin ögelerini taşımaktadır.
  • Atık ürünleri taşıyarak böbreklerden uzaklaştırır.
  • Ağız, göz ve burun gibi vücut dokularını nemlendirmektedir..
  • Kabızlığın önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Cilt sağlığını korumada, immün sistemin güçlenmesinde, vücut ısısının denetiminde ve vücuttan ödem atımında rolü bulunmaktadır.
  • Soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve mesane kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Kilo alıp vermeden kaynaklı oluşan sarkmaları, sporla birlikte önlemektedir.
  • Kilo vermek isteyenlere; metabolizmayı çalıştırmanın yanında, midede hacim oluşturarak tokluk hissi verir.

Su Yerine Ne Tüketebiliriz?

Suyun yerini hiçbir besin tutamaz öncelikle bunu unutmamalıyız. Bunun bilincinde olup gün içerisinde yeterince su içmeyi ihmal etmemeliyiz. ‘’Çay içiyorum suyu içmeme gerek yok’’ diye düşünenler büyük yanılgı içerisine girmiş olurlar.  Çünkü çay, suyun yerine geçmeyip tam tersi olarak vücutta sıvı kaybına neden olmaktadır. Çay ve kahvenin içerisindeki diüretik maddeler, vücuttan sıvı atımına sebep olmaktadır.

Ayrıca kola ve benzeri şekerli içecekler de sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi bir de diüretik etki yapmalarından dolayı kesinlikle suyun yerine geçmemektedir.

Yeterince Su İçiyor Muyuz?

Suya olan ihtiyacımız günlük ortalama olarak, kişinin sahip olduğu kg başına 30 ml şeklindedir. Örneğin 60 kg olan bir kişinin günlük ortalama su ihtiyacı 60*30=1800 ml’dir.

Kişinin suyu yeterince içip içmediği idrar rengine bakılarak anlaşılabilmektedir. İdrar renginiz açık sarı veya suya yakın bir renkte ise yeterince tüketiyorsunuz demektir. Fakat idrar renginiz koyu sarı ise yeterince tüketmediğiniz anlamına gelmektedir. Yani idrarınız ne kadar açık renkte ise suyu o kadar çok tüketiyorsunuz demektir.

Ayrıca susuz kaldığımızın göstergeleri olarak da kuru ve donuk cilt, kuru gözler, baş dönmesi, baş ağrısı ve kramplar olarak sıralanabilmektedir.

Yaşlıların, böbrek hastalarının, kanser hastalarının ve hamilelerin su tüketimine daha çok özen göstermeleri gerekmektedir.

Su içmek için susamayı beklemeyin ve gün içerisinde yeteri kadar içmeyi de ihmal etmeyin. Suyun daha az içilmesi kadar suyun fazlasıyla tüketimi de risklidir. Aşırı su tüketimi de su zehirlenmesine ve hiponatremiye yol açmaktadır. O yüzden suyu yeterince içmek en sağlıklısıdır.

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın