Anasayfa » Sosyal Medyadaki Sağlık Bilgileri Güvenilir Mi?
Genel

Sosyal Medyadaki Sağlık Bilgileri Güvenilir Mi?

‘Sosyal medyadaki sağlık bilgileri güvenilir mi?’ sorusunu sorduk mu hiç kendimize. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri giderek artıyor. Ve sosyal medyadaki sağlık bilgileri paylaşan sayfalar da buna paralel olarak çoğalıyor.

TÜİK 2016 verilerine göre sağlıkla ilgili bilgi edinmek amacıyla interneti kullanan kişilerin oranı %65.9’dur. Bu ciddi rakama karşılık ise şimdi çarpıcı bir çalışma paylaşacağım.
2018 yılında yapılan bir çalışmada sağlıkla ilgili 100 haberi uzmanlar inceliyor. Ve sonuç:
100 haberden sadece 45’i güvenilir bulunuyor.
35 tanesi yanıltıcı ve toplum sağlığını tehdit ediyor.
16 tanesinin ise bilimsel dayanağı çok zayıf.

Sosyal Medya ve Sağlık

Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ile birlikte artık sağlık sorunları da değişiyor. Nasıl mı? Sosyal medyadaki yanlış sağlık bilgileri ile. Geçmişte bakteri ve virüs salgınları ile savaşılırken artık sosyal medyadaki bilgi kirliliği ile savaşılıyor. Artan içerikleri ile sosyal medya kontrol sağlanması güç olan bir platform haline geliyor. Bu da insanların  birçok yanlış bilgiye ulaşımını maalesef kolaylaştırıyor.
Yapılan asılsız haberlerin başında

1) Hastalıklar ve Tedavisi

2) Beslenme

3) Aşılar geliyor.
Asılsız haberlerin en çok yer aldığı platformlar ise: Facebook, Reddit ve Twitter.

2011 ve 2014 yıllarında yapılan bir çalışmada Instagram gruplarında verilen beslenme önerilerinin kişilerde anoreksiya nervoza gibi ciddi hastalıklara sebep olabileceği hatta ölümle sonuçlanabileceği belirtiliyor.
YouTube’da zayıflama yazınca ilk 100 de yer alan videoların sadece 1 tanesinin bir tıp merkezi tarafından oluşturulduğu ve bunun da diğer videolardan daha düşük ilgi gördüğü de yapılan başka bir çalışmanın sonucu.
Ayrıca sağlıkla ilgili ve özellikle zayıflama ile ilgili satılan ürünler için genellikle “Bakanlık Onaylı” olduğunu vurguluyorlar. Fakat bu bakanlık hangi bakanlık? Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu bakanlığın “Sağlık Bakanlığı” olmasıdır. Bu tarz ürünlerde ise genellikle “Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı” onayı vardır.

Peki Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşalım?

Bilginin kaynaklarına dikkat edin ve belirtilen kaynak ile sunulan bilgi birbirini destekliyor mu kontrol edin.
Bilginin o konuyla ilgili uzman bir kişi tarafından mı paylaşıldığını sorgulayın. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise kendini her konuda uzman sanan kişilere dikkat edin. Bir kişinin bir alanda uzman olması onu her alanda uzman yapmaz.
Konuyla ilgili yeterli bilgisi olmayan fakat popüler kişiler ya da ürünü kullanıp deneyimlerini paylaşan kişileri lütfen dikkate almayın. Bu bilgiler yanıltıcı, hatalı , zarar verme ihtimali yüksek ve kâr amacı olan bilgiler olabilmektedir. Çünkü yapılan bazı çalışmalar paylaşılan haberlerin ticari firmalar tarafından hazırlandığını belirtiyor.
Bilgilerin fazla bilimsel olması ya da karmaşık bir dilde sunulması bu bilginin doğru olduğunu da göstermez.

Tavsiyelerimiz

Sosyal medya tabi ki hayatımızın bir parçası. Fakat sağlık konusunda sosyal medyadaki bilgilere karşı lütfen dikkatli olalım.

Kaynağını bilmediğiniz, kimliğini bilmediğiniz kişiler tarafından paylaşılan bilgilere itimat etmeyiniz.

Sağlığınız konusunda doktorunuza danışmadan bir karar almayın.

Beslenme desteğinizi ise diyetisyenlerden almayı ihmal etmeyin.

Umarız ‘Sosyal Medyadaki Sağlık Bilgileri Güvenilir Mi?’ yazımızla konu hakkında biraz farkındalık yaratabilmişizdir.

Bir kez daha hatırlatalım ki bizim yazılarımız sağlık profesyonelleri tarafından hazırlanmaktadır.

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın