Anasayfa » Siyah Çay Tüketimi İle İlgili Merak Edilenler
Genel

Siyah Çay Tüketimi İle İlgili Merak Edilenler

Siyah çay tüketimi ile ilgili merak edilenleri sizin için derledik. Günlük tüketimi ne kadar olmalı, yararları var mı yoksa tamamen zararlı mı bu sorulara cevap bulacağınız bir yazı olacak sizin için. Hadi başlayalım.

Siyah Çay Bitkisi

Siyah Çay Bitkisi

Çay, Uzak Doğu ülkelerinde bir içecek iken zamanla diğer bölgelere de yayılmıştır. Çay, Thea sinensis veya Camalia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Aslında siyah çay yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Ama gördükleri işlemler farklı olduğu için içerik olarak farklılık gösterirler. Toplanan çay yaprakları, fabrikalarda önce fermantasyona bırakılır ve sonra buharlanıp, kurutulduktan sonra değişik kalitelerde paketlenir.

Siyah Çay Tüketiminin Faydaları

Kalp Sağlığı

Çay içerdiği flavonoid adlı antioksidan sayesinde kalp sağlığını olumlu etkileyebilmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol, trigliserit seviyesi ve yüksek tansiyon gibi kalp sağlığı için risk faktörü olan durumların oluşumunu azaltmaktadır.
Yapılan bazı çalışmalarda;
12 hafta boyunca siyah çay tüketen bireylerde trigliserit seviyesinde %36 kan şekeri seviyesinde %18, LDL/HDL oranında %17 oranında azalma gözlemlenmiştir.
Başka bir çalışmada günlük 3 bardak siyah çay tüketen bireylerde kalp hastalığı oluşumunda %11 oranında azalma gözlemlenmiştir.

Bağırsak Sağlığı

Siyah çay içeriğinde bulunan polifenoller bağırsak sağlığını olumlu etkilemektedir. Zararlı bakterilerin oluşumunu engelliyor. Ayrıca yararlı bakterilerin büyümesini de destekliyor. Böylece sağlıklı bir bağırsak ortamı oluşmasına destek sağlıyor.

İnme Riskini Azaltıyor

Yapılan çalışmalar siyah çay tüketiminin inme riskini azalttığını belirtiyor.
74.961 kişi ile yapılan ve 10 yıldan uzun süren bir çalışmada günde 4 veya daha fazla çay tüketen bireylerin, çay tüketmeyenlere göre %32 oranında daha düşük inme riskine sahip oldukları paylaşılmış.
Bir başka çalışmada ise, günde 3 fincandan fazla siyah veya yeşil çay tüketen bireylerin, günde 1 fincandan daha az içenlere oranla %21 daha düşük inme riskine sahip olduğu bulunmuş.

Kanser Hücreleri Üzerinde Etkileri

Çaydaki polifenollerin kanser üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapılmış. Ve bu çalışmalar sunucunda yeşil ve siyah çayın kanser hücrelerinin büyümesinde ve yeni hücre oluşumunu azaltmada etkili olabileceği belirtilmiş.
Mevcut başka bir çalışmada polifenollerin meme tümörlerinin yayılmasını engellemede de etkili olabileceği belirtilmiş. Ancak konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Siyah Çayın Zararları

Siyah Çayı Zararları

Yararlarından bahsettik peki hiç zararı yok mu? Az önce belirttiğimiz yararları tabi ki kararında tüketimler için geçerli. Her şeydeki azı karar çoğu zarar durumu burda da geçerli. Aşırı tüketimi tabiki vücutta zararlı durumlar ortaya çıkarabilir.

Demir Emilimine Etkisi

Çayı besinlerle birlikte tükettiğimizde besinlerin içeriğindeki demirden yararlanma fırsatımızı malesef azaltıyor. Özellikle bitkisel kaynaklı demir emilimini daha fazla etkiliyor.
Çay tüketimini yemeklerle birlikte değil yemekten yaklaşık 1 saat sonra tüketmeye özen gösterelim. Özellikle demir eksikliği yaşayan bir birey isek kahvaltıda çay tüketmemeye özen gösterelim.

Stres, Kaygı ve Uyku Kalitesi

Çay, içeriğindeki kafein ile stres, kaygı ve uyku kalitemizi etkiliyor. Aşırı tüketimi kafein içeriği ile uykusuzluğa neden oluyor. Bununla birlikte kafeinin stres, kaygı ve huzursuzluk duygularına sebep olabilmektedir.
Siyah çay, yeşil çaya göre daha fazla kafein içerir. Ayrıca çayın demlenme süresi arttıkça da kafein içeriği yükselir.
Çalışmalar, günde 200 mg’ın altında bu etkilere neden olmadığını belirtiyor.

Baş Ağrısı

Nedeni açıklanamayan bazı baş ağrılarının nedeni kafein tüketimi olabilir. Böyle durumlarda çay ve kahve tüketimini bir süre azaltalım. Ve baş ağrımızın nedeni kafein tüketimini bunu değerlendirelim.

Gebelik Dönemi

Gebelik sürecinde aşırı kafein alımı düşük ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olabiliyor. Bu yüzden gebelik döneminde günlük 200 mg kafein alımını aşmayalım.

Sindirime Sistemine Etkisi

Çay mide hazmına yardımcı olabilmekle birlikte özellikle aç karnına tüketildiğinde bulantı ve mide yanmasına neden olabiliyor.
Günlük Ne Kadar Çay Tüketebiliriz?
Günlük kafein alımı sağlıklı bireyler için 400 mg’dır.
Gebelik ve emziklilik döneminde ise 200 mg’dır.
1 fincan çay (150 ml) 50 mg kafein içermektedir.

Tavsiyelerimiz

Günlük siyah çay tüketimi 4-6 fincan olarak sınırlandırılmalıdır.

Çay tüketiminin su tüketiminize katkısı olduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Çay tüketimi vücuttan ekstra su atımına neden olur. Bu yüzden çay tüketimimiz arttığında su tüketimimizi de arttırmalıyız.

Çayın olumlu etkilerinden yararlanmak için önerilen ölçülerde tüketmeliyiz. Aşırı tüketiminin istenmeyen sonuçlara neden olacağını unutmayınız.

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın