Anasayfa » Ramazan Bayramı İçin Beslenme Önerileri
Diyet Genel

Ramazan Bayramı İçin Beslenme Önerileri

Ramazan Bayramı

Huzurlu ve bereketli bir ay olan Ramazan ayını geride bırakmaya sayılı günler kaldı. Ve sırada içimizi sevince boğan, sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz Ramazan Bayramı var. Öncelikle herkese şimdiden güzel, huzurlu ve sağlıklı bayramlar diliyorum.

Ramazan Bayramı’nda Beslenme

Günün pek çoğunu bir şey yiyip içmeden geçirdiğimiz bu mübarek günlerden sonra istediğimiz zaman bir şeyler yiyip içebileceğimiz zamana geçiyoruz artık. Fakat ‘’bir aydır canım her istediğinde bir şey yiyemedim, aç kaldım, artık her istediğimi dilediğimce yerim’’ gibi bir düşünceye kapılmamak en doğrusu olacaktır. Çünkü Ramazan ayı boyunca sindirim sistemimizde ve metabolizmamızda yavaşlama olmuştur. Ve dolayısıyla birden yüklenmek mide ve bağırsaklarda rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Gaz sıkıntısı, ishal, reflü gibi sorunlar bunlardan yalnızca birkaçıdır. Hatta safra kesesi hastalıklarının meydana gelmesine, hipertansiyona, şeker-insülin metabolizmalarının bozulmasına neden olmaktadır.

Bayram sabahına güzel bir kahvaltıyla başlamak metabolizmamızı dinç tutmak için oldukça önemlidir. Fakat kahvaltımızı en sağlıklı şekilde yapmak gün içerisinde mide ve bağırsak sıkıntısı çekmemizin önüne geçecektir. Bu nedenden dolayı aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmak ve mideye birden yüklenmemek için de fazla miktarda yemekten kaçınmak bizler için en doğru seçim olacaktır.

Gün içerisinde de hafif, az yağlı, az şekerli yemekler ve tatlılar tercih edilmelidir. Bayramın ilk günü 3 öğün tüketmek yeterli olabilmektedir. Sonraki günlerde ise ara öğünlerle 6 öğüne ulaşılabilinir. Bu öğünlerle yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Tam tahıllı ürünleri tercih edin. Her öğünde zeytinyağlı sebze yemekleri veya salata tüketmeye çalışın.

Bayramların vazgeçilmezi şekerli ürünler ve tatlılardır elbette ki. Mide problemleri gibi sorunlar yaşamamak için porsiyon kontrolüne dikkat etmekte fayda vardır. Sütlü ve hafif tatlılar tercih edilmelidir. İkramlıklardan ise olabildiğince az tüketilmelidir.

Kan şekerini dengede tutabilmek için özellikle de tatlı tüketimlerinden sonra günde 2-3 kez olacak şekilde süt, yoğurt, ayran, kefir gibi besinler tüketilmelidir.

Ramazan ayında vücudun su ihtiyacı yeterince karşılanamamış olabilir. Bu yüzden gün içerisinde su tüketiminizi artırmaya özen gösterin. Ayrıca su içmek için susamayı beklemeyin.

Bu Ramazan Bayramı’nda pandemiden dolayı yapılan yasaklardan ötürü sevdiklerimizle bir araya gelmekte sıkıntı yaşayacağız belki ama yine de herkese sevdikleriyle birlikte olacağı, huzurlu ve sağlıklı bayramlar diliyorum.

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

4 Yorum

Yorum yazmak için burayı tıklayın

  • Ümmühan Gül hanım tüm yazılarınızı düzenli olarak takip ediyorm bende bir emziren anne olarak hayatımı beslenme düzenimi değiştirmeye çalışıyorum şu sıra zorlaniyorum ama bugünlerin de geçeceğine inanıyorum sayenizde yanlış bildiğimiz gerçeklerin doğrularının öğrenme imkanımız var 🌾💐

    • Çok teşekkür ederiz, size faydalı olabildiğimiz için mutluyuz. Ayrıca en doğru ve en yararlı bilgileri sizlere ulaştırmak adına, yazılarımızı tamamen bilimsel olarak sağlık profesyonelleri olarak sizler için yazmaktayız.