Anasayfa » Ramazan Ayının Vazgeçilmez Lezzeti: Hurma
Diyet Genel

Ramazan Ayının Vazgeçilmez Lezzeti: Hurma

Hurma, özellikle de Ramazan ayında birçoğumuzun severek tükettiği, besinsel açıdan da oldukça zengin bir besindir.  Besin değerlerinin zengin olmasından dolayı, kişiler üzerinde olumlu etkileri oldukça fazladır.

Hurmanın Besinsel İçeriği

Hurmanın içerisindeki bileşenler taze veya kuru oluşuna, olgunluk derecesine ve depolanma koşullarına göre değişebilmektedir. Hurmada %44-88 oranında şeker bulunmaktadır. Ayrıca potasyum yönünden oldukça zengindir. Hatta kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller ve A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Çekirdeğinde 14 çeşit yağ asidi bulunmaktadır. Hurma proteini de çok kaliteli olup 23 çeşit aminoasit içermektedir.

Hurmanın Beslenmedeki Yeri 

Hurmanın mide ülserini iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca kanserden koruyucu etkisi de vardır. Hurma, glisemik endeksi düşük bir meyve olup yenildiği zaman kan şekerini birden yükseltmez. Hatta yüksek posa içeriği ve antioksidan özelliğiyle kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli etkileri bulunmaktadır. Hurmanın bağışıklığı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.

Hurmanın antioksidan özelliğinden daha çok faydalanabilmek için buzdolabında uzun bir süre (altı aya kadar) bekletilip tüketilmesi önerilmektedir. Fakat hurma, güneş altında kurutulduğunda antioksidan kaybı meydana gelmektedir.

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Bağdat Hurması

Küçük taneli ve sarı renktedir. Aroması güzel, tatlılık derecesi ve yumuşaklığı ortadır. Hafif kıvamda hurma sevenler için birebirdir. Hatta çay ve kahvenin yanında tercih edilmektedir.

İran Hurması

Siyaha yakın renktedir ve kabuğu incedir. Yumuşak ve oldukça tatlıdır.

Meşruk Duble

Kahverengi-kırmızı renktedir ve orta büyüklüktedir. Daha çok kabuklu ve damarlı olanların seçilmesiyle elde edilmektedir. Tatlılık derecesi yüksektir. Oldukça lezzetli ve besleyici bir hurma çeşididir. Duble çeşidi, iri taneler seçilerek elde edilmektedir.

Hudri

Orta büyüklükte, orta yumuşaklıkta, kahverengi bir hurma çeşididir. Nispeten iri ve lif oranı oldukça yüksektir. Lezzeti güzel ve belirgindir. Tatlılık oranı yoğundur. Hatta aroması, Türk damak tadına hitap ettiğinden oldukça beğenilmektedir.

Safavi

Siyah renkte, orta büyüklükte ve ince kabukludur. Şeker oranı düşük, besin değerleri yönünden zengindir. Medinr karası veya Meryem hurması olarak da bilinmektedir.

Sugay

Gövdesi kahverengi, uç kısımları sarı-beyaz renkli bir hurma çeşididir. Kalın etli, ince kabukludur. Lif oranı yüksektir. Şeker oranının düşük olması sebebiyle diyabet hastalarının tercihidir. Tahin ile birlikte tüketilebilir.

Berni

Sarımsı ve orta büyüklükte bir hurma çeşididir. Lif oranı oldukça yüksektir. Çocuklara, hamilelere ve emzirme dönemindeki kişilere tavsiye edilmektedir.

Mebrum Medine Hurması

Kahverengi-kırmızı renkte, ince kabuklu, besleyici bir çeşittir. Kendine has aroması bulunmaktadır. Diri ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Türk damak tadına en çok hitap eden hurmalardan biridir.

Acve Hurması

Siyah renkli, nispeten diğer hurmalardan farklı olarak yuvarlak şekillidir. Diğer çeşitlerden farklı, kendine özgü bir lezzete ve aromaya sahiptir. Peygamber hurması olarak da bilinmektedir.

Orta boy 1 adet yaş hurma 23 kalori, kuru hurma ise 42 kaloridir. Her ne kadar besinsel değeri çok zengin bir meyve olsa da porsiyon kontrolü oldukça önemlidir.  

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın