Anasayfa » Gece uykudan uyandıran karın ağrınız varsa peptik ülser olabilirsiniz!
Belirtiler Hastalıklar

Gece uykudan uyandıran karın ağrınız varsa peptik ülser olabilirsiniz!

peptik ülser

Peptik ülser sindirim sistemi mukozasının bir bölümünün erozyonudur. Mide veya ince bağırsağın ilk bölümü olan duodenumu tutar. Neredeyse tüm ülserler helicobacter pylori infeksiyonundan veya aspirin kullanımına bağlı olarak gelişir. Tipik olarak yemekle rahatlayan yanıcı epigastrik ağrıya neden olur.

Ülserler bebek ve çocuk dahil olmak üzere her yaşta olabilirler, ancak en sık orta yaşlı erişkinlerde gelişir.

H. pylori infeksiyonu ülserlerin % 80 inden sorumludur. H. Pylori’ye yönelik tedavi yapılmaz, sadece asit baskılayıcı tedaviler alınırsa ülser %70 oranında tekrar eder!

Sigara kullanımı ülser ve komplikasyonların gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. Sigara ülser iyileşmesini bozar ve tekrarlanmasına neden olur.

peptik ülser

Semptom ve Bulgular

Ülser yerine ve yaşa bağlı olarak semptomlar,  değişkenlik göstermektedir. Özellikle yaşlı hastalarda semptom yok denilecek kadar azdır.

En sık, yemekle veya asit gidericiler(karbonat) ile rahatlayan yanıcı , kemirici tarzda ağrı vardır.

Duodenal ülserde semptomlar farklılık gösterir. Neden olduğu ağrı daha kalıcıdır. Hasta uyanık iken ağrı yoktur ancak sabaha karşı ortaya çıkar, yemekle rahatlar ama 2-3 saat sonra tekrar eder. Gece uykudan uyandıran karın ağrısı duodenal ülser için tipiktir.

Yeni doğan ve erken çocukluk döneminde oluşan ülserin ilk belirtisi kanamadır. Tekrarlayan kusma veya karın ağrısı da önemli bir belirtidir.

Peptik Ülser Komplikasyonlar

Kanama: Peptik ülserin en ciddi komplikasyonudur. Sıklıkla kahve telvesine benzer kanlı kusma veya siyah katran gibi kanlı dışkı gözlemlenir. Kan kaybına bağlı halsizlik, ortostaz, senkop, susuma ve terleme görülür.

Penetrasyon (sınırlı perforasyon): Bir peptik ülser mide duvarına penetre olur. Eğer yapışıklık karın boşluğuna kaçağı engellerse sınırlı perforasyon oluşur. Bu durumda ağrı şiddetli, sürekli hale gelir ve karın dışı bölgelere yansır( pankreasa penetre olduğunda sırta) ve vücut pozisyonu ile değişiklik gösterir.

Serbest perforasyon: Genellikle dueodenal ülserin karın boşluğuna perfore olmasıyla oluşur.

Ani, şiddetli, sürekli epigastrik ağrı vardır ve hızla karın boyunca yayılır, sıklıkla sağ alt kadranda kalıcı hale gelir ve omuza yayılır. Hasta genellikle hareketsiz yatar çünkü derin nefesle bile ağrı şiddetlenir.

Karın palpasyonu ağrılıdır, rebound hassasiyet belirgindir, karın kasları serttir(tahta gibi) ve bağırsak sesleri azalmış veya yoktur.

Röntgende diyafram altında veya periton boşluğunda hava görülmesi tanıyı büyük oranda doğrular.

Acil cerrahi girişim gereklidir!

Mide çıkış obstrüksiyonu: Ülserin nedbeleşmesi, spazmı veya inflamasyonu neden olur. Semptomlar çoğunlukla günün sonunda ve sıklıkla en son yemekten sonra 6 saat içinde tekrarlayan büyük hacimli kusmadır. Yemekten sonra sürekli gaz veya doluluk hissi ile beraber iştah kaybı da mide çıkış tıkanıklığını düşündürür.

Tekrarlanma: Ülser tekrarını etkileyen faktör H. Pylori  eradikasyonunda başarısızlık, NSAİİ(aspirin) kullanımı ve sigara içmektir. Daha seyrek olarak gastrinoma(Zollinger-Ellison sendromu) sebep olur.

Mide kanseri: H. Pylori ilişkili ülseri olan hastalar hayatlarının ileri döneminde 3 ila 6 kat artmış mide kanseri riskine sahiptir.

 

Kazım Köprülü

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın