Anasayfa » Ödem Nedir, Ödemden Nasıl Kurtulabilirim?
Diyet Genel Hastalıklar Hastalıklarda beslenme

Ödem Nedir, Ödemden Nasıl Kurtulabilirim?

Ödem Nedir, Nasıl Oluşur?

Ödem, damardaki sıvının damar dışına sızması sonucunda doku araları ve cilt altında sıvı birikmesidir. Diğer bir deyişle vücudumuzda bulunan su, bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş yapar fakat bazen bazı dokularımızda fazlasıyla su birikir. Dolayısıyla biriken bu su, kollarımızda veya bacaklarımızda şişmeye neden olabilmektedir. Bu duruma ödem denilmektedir.

Ödem, bazı kişilerde kendiliğinden geçerken bazılarında diüretiklerin yardımıyla geçmektedir. Ayrıca artrit, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, akciğer hastalığı gibi sorunlardan kaynaklı da ödem oluşabilmektedir. Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan oluşan ödemler farklı nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenler:

-Obezite

Toksik maddeler

-Stres

-Dengesiz beslenme (karbonhidratlı besinleri fazla tüketme)

-Yetersiz su tüketimi

-Tuzun fazlaca tüketilmesi

-Uzun süre oturmak veya ayakta durmak

-Sıcak havalar gibi faktörler sıralanabilmektedir.

Ödemden Kurtulmak İçin Neler Yapabiliriz? 

-Kilosu normal olan kişilerde, fazla kilolu kişilere göre ödem daha geçici bir sorundur. Dolayısıyla fazla kilolu kişilerde ödem daha uzun süreli olabilmektedir. Bu yüzden fazla kilolu olan kişilerin, kilo kaybettikçe ödemden kurtulmaları mümkün olabilmektedir. Kilo vermek isteyenler veya kilo kontrolü sağlamak isteyenler bir diyetisyen yardımıyla daha sağlıklı şekilde bunu başarabilirler.

-Toksik maddeler de ödeme yol açabileceğinden, ödem atmak için ara ara detoks yapılması kişiye yardımcı olacaktır.

-Stresten uzak durmanın çoğu konuda sağlığımız için olumlu etkileri vardır. Bunlardan bir tanesi de kişinin ruh halinin iyileşmesinden kaynaklı ödem atmayı kolaylaştırmasıdır.

-Yeterli ve dengeli beslenme vücutta sıvı tutmayı engellemektedir. Fakat özellikle de karbonhidrattan zengin beslenme, basit şeker içeren besinler tüketme gibi etmenler sıvı birikmesine yol açmaktadır. Bunun oluşumunu engellemek için her besin ögesinden yeterince ve dengeli bir şekilde alınması oldukça önemlidir.

-Su tüketimini artırmamız ödem oluşumunu azaltmaktadır.  Günlük su ihtiyacı, kişinin kilosu ile  300 ml’nin çarpılması ile hesaplanır. Ayrıca yeteri kadar su tüketip tüketmediğimizi idrar renginden de anlayabiliriz. Kişinin idrar rengi açık renk ise yeteri kadar su içiyor demektir. Fakat idrar rengi koyu ise daha fazla su içilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Sıcak havalarda da terleme ile vücuttan fazlasıyla su kaybı olur ve kaybedilen su, vücuda tekrar alınmazsa ödeme yol açar. Özellikle sıcak havalarda su tüketimine daha fazla dikkat edilmelidir.

-Tükettiğimiz besinlerde belirli miktarda tuz vardır ve tuzun fazlası ödeme yol açmaktadır. Dolayısıyla yemeklerde kullanılan tuz miktarı azaltılmalıdır. Konserve ürünler, salamura ürünler, turşu, hazır çorbalar, tuzlu bisküviler, cips gibi besinlerin tuz oranı oldukça fazladır. Bu tür besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Tuzun fazladan tüketimini önlemek amacıyla sofralardan tuzluklar da kaldırılmalıdır.

-Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Fiziksel aktivite artırılmalıdır. Sağlığımız için haftalık ortalama 3 saat egzersiz yapılması önemlidir.

Ödem Atmaya Yardımcı Çaylar ve Besinler

-Karahindiba-Turna yemişi çayı

-Nane limonlu maydanoz çayı

-Limonlu mate çayı

-Böğürtlenli yeşil çay

-Ananaslı zencefil çayı

Ayrıca öğünlerinizde ıspanak, kıvırcık, roka, marul, maydanoz, salatalık gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri ve kiraz, armut, kayısı, ananas, kivi gibi meyveleri tüketmek de ödem atmaya yardımcı olmaktadır.

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın