Anasayfa » Neden Tatlı Krizleri Yaşarız?
Genel

Neden Tatlı Krizleri Yaşarız?

“Neden Tatlı Krizleri Yaşarız?” sıkça karşılaştığımız bu soruya bugün birlikte cevap bulacağız. Sizin de çevrenizde çokça duyduğunuz ya da bizzat kendinizin yaşadığı bir durum tatlı krizleri. Peki neden sıkça bu durumla karşı karşıya geliyoruz.

Tatlı Krizi Nedenleri

Neden tatlı krizleri yaşarız?

Tatlı krizinin nedenlerini kötü beslenme, şeker bağımlılığı, hormonal ve psikolojik hastalıklar olarak değerlendirebiliriz. Bu durumları detaylı olarak inceleyeceğiz.

Yeterli karbonhidrat tüketmemek ya da aşırı tüketmek

Günlük ihtiyacımızın %55-60’ ını karbonhidratlardan sağlamamız gerektiğini sıkça vurguluyoruz. Özelikle diyete başlayan kişilerin çoğunluğu ekmeği kestiği için ve karbonhidratı çok düşük miktarlara çektiği için vücut bir süre sonra bu olaya tatlı isteği ile tepki veriyor.

Ya da tam tersi bir durum olarak fazla karbonhidrat tüketmek de kan şekerinde ani dalgalanmalara sebep olacaktır. Bu da yine vücutta tatlı isteği doğuracaktır.

Karbonhidrat Seçimi

Karbonhidrat miktarı kadar tükettiğimiz karbonhidrat çeşidi de bizim için önemli. Basit karbonhidrat dediğimiz beyaz undan yapılmış hamur işleri, rafine şeker tüketimi yerine tam tahıllı ürünler tüketmeliyiz. Ekmek tercihimizi beyaz ekmekten yana değil esmer ekmeklerden yana kullanmalıyız.

Posalı Besin Tüketimi

Posalı besinler daha önceki yazılarımızda ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi kan şekerinin kontrol altında tutulmasında etkilidir. (Posa içeriği yüksek besinler ve yararlı için diğer yazımızı okuyabilirsiniz.)

Ara öğün eksikliği

Gün içinde uzun süre açlıklardan sonra kan şekerinde düşmeler meydana gelmekdir. Ve vücut buna bağlı olarak tatlı krizine girebilmektedir. Bu durumu yaşamamak için ana öğünler arasına ekleyeceğimiz küçük öğünler kan şekerimizin dengede kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda diğer öğüne daha tok bir şekilde oturacağımız için ani kan şekeri yükselmesine de engel olmuş olacağız.

Fazla Egzersiz

Durağan bir yaşam sonrası hayatımıza eklediğimiz fazla egzersize vücut tatlı krizleri ile tepki verebilir.

Alışkanlıklar

Tatlı tüketimine alışmış bir vücudumuz varsa bu krizler zaten kaçınılmaz. İradeli bir duruş sergileyerek 3-4 gün tatlı tüketiminizi kontrol edin sonrasında vücut buna alışacaktır.

İnsülin Hormonu

Tatlı krizlerinizin baş rolünde insülin hormonu vardır. Sık sık tatlı krizi yaşıyorsanız kan tahlili yaptırmak için hemen doktorunuza başvurun.

Tavsiyelerimiz
Tatlı krizleri

Neden tatlı krizleri yaşarız sorumuza cevaplar bulmaya çalıştık. Şimdi de sizin için tavsiyelerimiz var:

Uzun süre aç kalmayın. Öğünleriniz gecikeceğinde küçük öğünler yapabilirsiniz.

Paketli gıdalardan olabildiğince uzak durun.

Uyku düzeninize dikkat edelim. Çünkü uykunun açlık tokluk hormonları üzerinde etkisi vardır.

Yaşamınıza sağlık durumunuzun el verdiği ölçüde egzersizler ekleyin.

Su tüketiminize dikkat edin.

Doğru tatlı seçimi de çok önemli. Yapay tatlandırıcı içerikli tatlılar yerine doğal tatlandırıcılar ya da istediğimiz bir tatlının küçük bir porsiyonu ile tatlı krizlerimize çözüm bulabiliriz.

Diyetisyen Aysegül ARSLAN

Merhabalar!
Ben Ayşegül Arslan Selçuk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2018 yılında mezun oldum.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Konya İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Özel Büşra Candan Diyet Merkezinde stajlarımı tamamladım. Diyetisland Uygulamasında ve Instagramda online olarak hizmet vermekteyim.
Birlikte neler mi yapıyoruz?
Sağlıklı Beslenme
Kilo Alma
Kilo Verme
Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi
Hastalıkların Beslenme Tedavisi

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın