Anasayfa » En Güzel Sabahlar Kahvaltı İle Başlar
Diyet Genel

En Güzel Sabahlar Kahvaltı İle Başlar

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Fakat buna rağmen bir o kadar da ihmal edilen, aksatılan bir öğündür aynı zamanda.

Akşam yemeği ile kahvaltı arasında ortalama 12 saat kadar bir süre bulunmaktadır. Bu yüzden kişi sabah saatlerinde açlık düzeyindedir. Açlık durumunda ise beyne enerji sağlayan kan şekeri en alt seviyededir. Kan şekerinin yeterli düzeyde olması, öğrenme ve anımsama gibi birçok beyinsel işlevlerin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Özellikle okul çağındaki çocuklar için kahvaltı yapmak son derece önemlidir. Konuyu hızla kavrama, öğrenme ve eski bilgileri kullanma açısından kahvaltı vazgeçilmez bir öğün olmalıdır. Araştırmalara göre kahvaltı yapan çocukların, kahvaltı yapmayanlara göre daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Peki Kahvaltımızın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Kahvaltıda mutlaka karbonhidrat grubuna yer verilmelidir. Ekmek, simit, börek, reçel, bal gibi besinler karbonhidrat grubundandır. Fakat reçel ve bal gibi şeker oranı yüksek besinleri porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketmekte fayda var. Hatta fazla kilosundan şikayetçi olanların ve şeker hastalarının bunlardan uzak durması daha doğrudur.

Peynir, süt ve yoğurt gibi besinlere yer verilmelidir. Süt ve ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengindir. Özellikle kemik erimesi gibi problemler yaşayanların kahvaltıda mutlaka bu besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Kahvaltıda yumurtaya da mümkün olduğunca sık yer verilmelidir. Protein açısından oldukça zengin bir besindir. Yumurtayı farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Ayrıca kolesterol problemi yaşayanların yumurta tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kahvaltı için zeytin de önemli bir besindir. Tüketilen zeytinin çeşidi ve miktarı kişiden kişiye değişmektedir.

Kahvaltıda domates, salatalık, biber gibi sebzeleri ve yeşillik türlerini tüketmek de birçok vitamin ve mineral alımı açısından önemlidir.

Taze veya kuru meyve tüketilmesi de yine vitamin alımı açısından önemlidir. Fakat her ne kadar bol vitaminli beslenme sağlığımız açısından önemli olsa da porsiyon kontrolüne özen gösterilmelidir.

Kahvaltının içeriğini zenginleştirmek isteyenler için ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar iyi bir seçenek olacaktır.

Kahvaltımızı ne kadar sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaparsak o kadar kaliteli bir güne başlamış oluruz. Ve bunu alışkanlık haline getirdiğimizde genel olarak hayatımız daha kaliteli ve enerjik olacaktır.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür dedik. Yeni bir güne başladığımızda kahvaltımızı ihmal etmemeye özen gösterelim. Ve kahvaltılık olarak sağlıklı seçimler yapmaya çalışalım. Her yeni güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanız dileğiyle…

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın