Anasayfa » Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi
Bebeklik dönemi beslenme Çocuk Gelişimi Çocuklarda beslenme Diyet Genel

Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

Bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterli dedik. Peki sonraki zamanlarda anne sütüyle birlikte bebeğimizi nasıl beslememiz gerekiyor? Bebeğimizi altıncı aydan itibaren anne sütünün yanında tamamlayıcı besinlerle tanıştırmamız gerek.

Ek besinlere geçişte kaşıkla beslenme, çiğneme, parmakları ile besinleri tutarak onları yiyebilme, kaptan bağımsız bir şekilde beslenme ve çatal-kaşık kullanabilme bebeğin beslenme basamaklarını oluşturmaktadır.

Bebeğe Ek Besin Başlanmasının Belirtileri

-Bebeğin başını dik tutabilmesi, oturabilmesi

-Bebeğin el ve göz koordinasyonunun gelişmesi ve oyuncaklarını ağzına götürmesi

-Dil çıkartma refleksinin kaybolması, kaşıktan yiyecekleri alabilmesi

-Ağzını açma, yutma ve çiğneme koordinasyonun gelişmesi olarak sıralanabilmektedir.

Ek Besinlere Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her besine tek tek ve az miktarlarda başlanmalıdır (1-2 çay kaşığı kadar) ve anne, bebeğini oturtarak beslemelidir. Ayrıca verilen besinlerin miktarı gün gün artırılmalıdır.

Yeni besin, bebeğin öğünlerine birkaç gün ara ile eklenmelidir.

Besinlerin alerjik durumları kontrol edilmelidir. Bebek bir besinden sonra alerji belirtisi gösterdiğinde, o besin kesilmelidir. Ve 15-20 gün sonra tekrar denenmelidir.

Ek besin verilirken bebeğin aç olduğuna özen gösterilmelidir. Bebek istemiyorsa ısrar edilmemelidir ve daha sonra tekrar denenmelidir.

Bebeğin öğün saatleri belirli olmalıdır.

Bebeğe Hangi Ayda, Ne Verilmelidir?

İlk başlanacak besinler elma veya şeftali suyu ile yoğurt olmalıdır. Bunların yanında ileriki zamanlarda diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta ve et türleri eklenmelidir. Yemekler hergün taze olarak pişirilmelidir.

6.aydan itibaren anne sütünün yanında bebeğe meyve suyu (elma veya şeftali), yoğurt, sebze çorbası (patates, havuç, kabaktan oluşan) denenebilmektedir.

7.ayda, anne sütünün yanında  1/8 oranında yumurta sarısı başlanıp gün aşırı verilerek artırılmalıdır. Ekmek içi, pirinç, muhallebi, meyve suyu, meyve püresi, yoğurt, kırmızı et, tavuk eti, balık eti, bitkisel yağlar, sebze püresi, sebze çorbası diyete eklenmelidir. Ayrıca meyve suyuna pekmez karıştırılması iyi bir tercih olmaktadır. Devam mamaları da bebeğin beslenmesine eklenmelidir.

8.ayda, anne sütünün yanında iyi ezilmiş kıymalı ve sebzeli yemekler, pastörize peynir, tahıl-kuru baklagil ezmeleri, pekmez (yoğurt veya sütle karıştırmadan), yoğurt ve devam mamaları eklenmelidir.

12.ayda ise bebek aile sofrasına oturabilmektedir ve bebeğin  kendi seçimlerini yapması sağlanmalıdır.

Ek Besinlerde Alerjik Durumlara Karşı Alınacak Önlemler

Buğday ve çavdar gibi glutenli besinler, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlar içeren besinler, inek sütü, yumurta, balık ve deniz kabukluları gibi besinlerin alerjik etkilerinden dolayı bebeğe verilirken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu tür besinleri, diğer besinlerden ayrı olarak tek başına denemeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca 6.aydan önce bebeğinize bu besinleri vermemeniz ve hatta bazılarını daha ileriki yaşlardan itibaren denemeniz oldukça önemlidir.  

İnek sütü için 1 yaşa kadar beklemek önerilmektedir. Ayrıca patlıcan ve mantar da 1 yaşından önce verilmemelidir, aksi halde bu besinler alerjik etki gösterebilmektedir.

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın