Anasayfa » Pandemi Döneminde Bağışıklığımızı Güçlü Tutmanın 10 Altın Kuralı
Diyet Genel

Pandemi Döneminde Bağışıklığımızı Güçlü Tutmanın 10 Altın Kuralı

 

Bağışıklık Nedir?

Bagışıklık vücudumuzda bazı mikroplara karşı zaten doğal olarak var olan veya aşı ile sonradan kazanılmış olan direnç durumudur.

Peki özellikle de pandemi döneminde bağışıklığımızı güçlendirip vücudumuzu hastalıklara karşı korumak için neler yapmalıyız?

1- Sağlıklı beslenin. Yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı beslenmiş oluruz. Güne kahvaltı ile başlayın ve son öğününüzü gece yatmadan en az 2 saat önce yapmayı ihmal etmeyin.

2- Akdeniz tipi beslenmeye önem verin. Akdeniz tipi beslenme; taze sebze ve meyveler, tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler, balık ve zeytinyağının ağırlıkta olduğu, tam tahıllı ekmeklerin tercih edildiği fakat trans yağlar, hayvansal yağlar, kırmızı et, kümes hayvanları, süt ve süt ürünlerinin düşük tutulduğu bir beslenme şeklidir.

3- Antioksidan alımını artırın. Yeşil çay içerisinde çok sayıda antioksidan barındırır. Günlük 2 fincan yeşil çay içtiğimizde hastalıklara karşı direncimiz artar.

4- A,C,D,E vitaminlerini içeren besinleri daha çok tercih edin. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bu vitaminler bol miktarda bulunur.

5- Omega-3 içeren balık ve ceviz gibi besinlere öğünlerinizde daha çok yer verin. Haftada en az 2 kez balık tüketmeye çalışın.

6- Prebiyotik ve probiyotik tüketimine özen gösterin. Prebiyotikler, sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bakliyatlar, yulaf, muz, çilek, kuşkonmaz, sarımsak, pırasa, soğan gibi besinler yüksek Prebiyotik life sahip besinlerdir. Probiyotikler ise prebiyotikler ile beslenip gelişerek hem bağırsak florasını hem de bağışıklık sistemini korumuş olur. Pastörize edilmemiş turşu türleri, kefir, yoğurt gibi besinler probiyotiklere örnektir.

7- Yeteri kadar su tüketin. Günlük ortalama su ihtiyacımız, kişinin sahip olduğu kg başına 30 ml’dir. Örneğin 70 kg olan bir bireyin günlük ortalama su ihtiyacı 70*30=2100 ml’dir.

8- Kaliteli uyuyun. İhtiyacımızdan az uyumak bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Bebekler ve yaşlıların biyolojik ritim değişikliklerine adaptasyonu daha zor olduğundan uykuları pek düzenli değildir. Bu yüzden bebekler ve yaşlılarda gündüz uykusuna ihtiyaç vardır.

9- Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Hem kilo kontrolü hem de bağışıklık sistemimiz için egzersiz önemlidir. Hafif ve orta şiddette egzersiz ile bağışıklık sistemimizi güçlendirirken, yoğun uzamış egzersiz de ise bağışıklık sistemimizi baskılamış oluruz.

10- Stresten uzak durmaya çalışın. Kısa sürede stres, vücudumuza zarar vermiyor gibi olsa da uzun sürede vücudumuzdaki düzende aksaklıklar meydana getirir.

Diyetisyen Ümmühan Gül

Herkese Merhaba! 🖐
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2018 yılında mezun oldum. 👩‍🎓
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde staj yaptım. 📚
Konya'da özel bir catering firmasında diyetisyen olarak çalıştım. ✍
Şu anda da danışanlarıma online diyet hizmeti veriyorum. 👩‍💻

Çalışma Alanlarım ;
🔸️Kişiye Özel Diyet
🔸️Kilo Problemleri Danışmanlığı
🔸️Yeterli ve Dengeli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Sporcu Beslenme Danışmanlığı
🔸️Gebe ve Emzikli Beslenme Danışmanlığı
🔸️Çocuk ve Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
🔸️Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
...

Yorum ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın